Životopis

8ff5ebd439d05e8884291b19e00ab

Oscar GOTTLIEB

 Oscar Pavel GOTTLIEB (* 9. 2. 1942 Praha) – konferenciér, diskžokej a publicista.

Předtím než absolvoval obchodní školu (1958), zpíval v Pražském dětském sboru. V polovině 60. let se stal naším prvním (!) profesionálním diskžokejem a spíkrem v oblasti populární hudby.

V šedesátých letech se toho v české populární hudbě dělo opravdu hodně, a Oscar byl u toho. Spolupracoval s různými skupinami, interprety, hudebními kluby a festivaly. Později dlouhou dobu působil u Country Beatu Jiřího Brabce, jehož součástí byl v době jeho největší slávy, kdy doprovázel Naďu Urbánkovou a Karla Černocha. Poté byl rovněž dlouholetým členem skupiny Tučňáci Michala Tučného a rozhlasového bigbandu TOČR pod vedením Felixe Slováčka.

V šedesátých letech působil rovněž v Českém rozhlase, odkud musel po roce 1969 odejít. Do rozhlasu se vrátil po roce 1989, v době, kdy se se zakládal Noční proud, jehož se stal význačným protagonistou. Později dostal opět vlastní písničkové pořady, které si vydobyly velkou oblibu.

Oscar se objevil i v několika hraných filmech, a to nejen jako konferenciér (Smrt si vybírá, 1972; Romance za korunu, 1975), ale i v dramatických rolích padouchů (Buldoci a třešně, 1981; Z pekla štěstí, 1999), členů pěveckých či hudebních sborů (Jára Cimrman, ležící, spící, 1983; Chobotnice ze II. patra, 1986). Byl ale i prodavačem (Matěji, proč tě holky nechtějí?, 1981), klavíristou (Zastihla mne noc, 1985), vekslákem (Antonyho šance, 1986), v česko-francouzském koprodukčním filmu Poslední motýl (1990) byl židovským četníkem. Většině diváků ale utkvěl v paměti postavou vousatého barového kapelníka a klávesisty Bedřicha, který využije textařské schopnosti poeticky založeného studenta medicíny (P. Kříž), v komedii D. Kleina Jak básníci přicházejí o iluze (1984).

V osmdesátých a devadesátých letech se Oscar hodně věnoval i dabingu. I když odmítal větší role (což je škoda), zanechal svůj hlasový podpis u mnoha velkých filmů, namátkou E.T., Přelet nad kukaččím hnízdem, Černá vdova, a mnoha dalších. Pracoval rovněž na mnoha seriálech, mimo jiné i na slavných Aktech X.